• Tuğçe Bağcı

Aile terapisi nedir?

Aile terapisi, aile üyeleri arasında yaşan problemleri ele alan, bu zorluklar karşısında şekillenen üyeler arasındaki ilişkilerin değişim ve gelişimini çalışan bir terapi modelidir.


Bazen aile üyeleri, aile içindeki tek bir fertten yakınırlar ve tüm sorunun onda olduğunu söylerler. Bazen ise herkesin derinden etkilendiği farklı sorunlar ifade edilir. Durum ne olursa olsun, aile içinde yaşanan olaylar ve sıkıntılar tüm üyeleri etkiler. Her bir birey kendini o soruna göre konumlandırır, davranışlarını ve ilişkilerini yönlendirir. Bu sebeple bahsi geçen sorunla ilgili herkesin ortak sorumluluk alması önemlidir.


Aile terapisinde amaç, aile üyelerinin kendi duygu ve düşüncelerini ifade edebilmelerini, dile getirilen sorunla ilgili kişisel farkındalıklar yaşamalarını sağlayacak güvenli bir ortam sunmaktır. Kişiler kendilerini özgürce ortaya koyabildikleri takdirde, üyeler arası paylaşımlar artar, kişisel ve ailesel ihtiyaçlar doyurulur. Empati ve karşı tarafın düşünlerini benimseyebilme ile birlikte çatışmalar çözüme kavuşur. Tek bir kişinin değişimi ile tüm aile sistemi değişmeye başlar. Aynı zamanda sistemde var olan kısır döngülerin kırılmaya başlaması ile tüm aile sistemi üyeleri bu değişimden faydalanır.


Aile üyelerinin seanslara birlikte katılması önemlidir. Terapist, eğer ihtiyaç duyarsa, ele alınan sorunun çözümü için aile üyeleriyle bireysel görüşmeler de yapabilir.


Aile terapisinde çalışılabilecek konulardan bazıları:


Boşanma

Evlilik öncesi danışmanlığı

Geniş aileye uyum

Taşınma ve iş değişikliği gibi yaşamsal olaylar

Aile üyelerinden birinin kaybı

Aile üyelerinden birinin kronik hastalığa sahip olması

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör