TUĞÇE BAĞCI

Uzman Klinik Psikolog

 

Çift ve Aile Terapisti

Tuğçe Bağcı Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesi’ndeki eğitiminin ardından, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde onur derecesi ile tamamlamıştır. Bu süre içerisinde Hollanda’da Utrecht Üniversitesi’ne değişim öğrencisi olarak kabul edilmiş, bilimsel araştırmalarına orada devam etmiştir. Kişisel merakı doğrultusunda aynı zamanda ikinci üniversite olarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü uzaktan eğitim ile tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamlayarak “Uzman Klinik Psikolog” unvanını almış ve “Çift ve Aile Terapisti” olarak uzmanlaşmıştır.

Lisans ve yüksek lisans eğitimleri boyunca Davranış Bilimleri Enstitüsü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi gibi merkezlerde ve Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gündüz Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi, Antalya Finike Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniği gibi çeşitli hastanelerde staj yapmıştır. Bu süre içerisinde birey, çift ve ailelerle çalışmış; aynı zamanda gönüllü psikoterapist olarak çeşitli derneklerle işbirliği halinde toplumun farklı kesimlerine psikolojik destekte bulunmuştur. 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa/Soma’da yaşanan maden faciası sonrasında, bölgede çocuk ve ailelere gönüllü psikolojik hizmet çalışmasında yer almıştır.

İstanbul Doğum Akademisi bünyesinde verilen eğitimler doğrultusunda Doğuma Hazırlık Eğitmeni, Doğum Destekçisi (Doula) ve Doğum Psikoterapisti olmak için çalışmalarını sürdürmekte olan Bağcı, gebelerle doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası çalışmalarında bulunmakta, doğuma hazırlık eğitimleri vermekte, öte yandan, hamilelik dönemi içerisinde çift ilişkisi üzerine yoğunlaşmaktadır.

 

Tuğçe Bağcı çift, aile, yetişkin ve ergenlerle çalışırken eğitimlerini almış olduğu EMDR terapisi, sistemik yaklaşım, duygu odaklı çift terapisi yaklaşımlarını ortak bir zeminde buluşturmakta, ayrıca Stan Tatkin tarafından verilen PACT (Çift Terapisinde Psikobiyolojik Yaklaşım) 1. Düzey eğitimini tamamlayarak, psikodinamik temelli çift terapisi çalışmalarını sürdürmektedir.

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu'nda yarı zamanlı okul psikoloğu olarak görev yapmış ve Psikolojik Danışmanlık Birimi'nin kurulmasında aktif rol almıştır. 2016 yılından itibaren tam zamanlı olarak Özyeğin Üniversitesi Çift ve Aile Merkezi (ÖzÜÇAM) Merkez Koordinatörü olarak  çalışmakta, aynı zamanda Şişli ve Bağdat Caddesi'nde birey ve çiftlerle çalışmalarına devam etmektedir.

 

Bağcı, Rorscharch testinin uygulama yetkinliğine sahiptir ve mesleki platformda, Türk Psikologlar Derneği, EMDR Derneği ve Çift ve Aile Terapisi Derneği’ne üyedir. 

KATILDIĞI EĞİTİMLER & SEMİNERLER

·         Doğuma Hazırlık Eğitmenliği ve Doğum Psikoterapisti Eğitimi- İstanbul Doğum Akademisi

·         EMDR 1. Düzey Eğitimi- Davranış Bilimleri Enstitüsü

·         EMDR 2. Düzey Eğitimi- Davranış Bilimleri Enstitüsü

·         Çift Terapisinde Psiko-biyolojik Yaklaşım (PACT) 1. Düzey Eğitimi- Dr. Stan Tatkin

·         Duygu Odaklı Çift Terapisi 1. Düzey Eğitimi- Dr. Ting Liu

·         Duygu Odaklı Çift Terapisi 2. Düzey Eğitimi- Dr. Ting Liu

·         Riskli Ergenlerle Çalışmak: Çözüm Odaklı (Kısa Süreli) Terapi Yaklaşımı- Matthew D. Selekman

·         Sistemik Terapi Değişim Envanteri- Dr. William Pinsof

·         Psikodrama Başlangıç Seviyesi Eğitimi- İstanbul Psikodrama Enstitüsü

·         Rorscharch Test Eğitimi- Tevfika İkiz